Deneme

Her Ele Bir Ayna

İnsanın giderek kendinden uzaklaştığı bir çağda yaşıyoruz. Nedendir bilinmez akıl ve kalp hep ötekini görme, ötekini tanıma ve ötekini sorgulama eğiliminde ve nihayetinde insan giderek kendi benliğinden uzaklaşmakta. Oysa ancak kendi benliğine dönerek yaşamla uyumlu hale gelebilir insan. Önce kendi olumlu ve olumsuz yanlarını görerek bir başkasını daha güzel sevebilir ve çevresiyle daha iyi ilişkiler kurabilir.

Bu yüzdendir ki asırlar boyunca birçok din, inanış ve felsefenin temelinde de öncelikle kişinin kendi iç dünyasını keşfetmesi yatar. İnsan bu sayede karşısına çıkan her hal ve durum için kendi bakış açısına sahip olur ve hayata bu pencereden bakmaya başlar.

Bunu benimseyebilen bir insanın dış dünyayla ilişkisi gelişir, sosyal ilişkileri olumsuzluklardan arınır, bir diğerini ötekileştirme çabaları azalır ve böylece toplum daha bir yaşanılır hale gelir.

Biz istersek ve elimizden geleni yaparsak en azından bireysel çevremizde bunu başarabiliriz. Bir tohum misali yeşerip etrafımızı yeşertebiliriz. Yeter ki aynadaki yansımamızı unutmayalım ve bunun bilincinde yaşayalım. İşte bu sebeple:

Kendine dön,

Kendini tanı,

Varlığınla barışık ol,

Düzeltmek istediğin değişimleri fark et ve bu değişimleri nasıl gerçekleştirebileceğini araştır.

Tüm bunları yaparken de “aynadaki yansımana” bakmayı unutma.

Göreceksin! Kendini tanımaya başladığında hayattaki her şey çok daha anlamlı hale gelecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir